Wednesday, November 27, 2013

Rancangan Pengajaran Harian BM Th 2


Rancangan  Pengajaran Harian Tahun 2
Hari  : Khamis
Masa : 9.15 -10.15
Kelas  : 2 Yakin
Bilangan Murid : 30 orang.
Kemahiran : Lisan

Tema

Kebudayaan

Tajuk

Makanan Kita





Fokus  Utama

Standard Kandungan



1.4
Bertutur, berbual dan menyatakan permintaantentang sesuatu perkara daripada pelbagaisumber dalam situasi formal dan tidak formal  secara bertatasusila.

Standard Pembelajaran


1.4.4
Bertutur dan menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul tentang sesuatu perkara  alam situasi tidak formal secara bertatasusila




Fokus Sampingan







Standard Kandungan

3 3
Membina dan menulis perkataan, frasa, dan ayat dengan betul.
Standard Pembelajaran




3.3.4
Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik dengan betul




Objektif

Pada akhir pengajaran, murid  dapat:
i. Bertutur dan menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul  dalam     
   situasi tidak formal secara bertatasusila.
ii. Membina dan menulis ayat tunggal dengan betul.


Pengisian Kurikulum

i.                     Ilmu: Keusahawanan
ii.                     Nilai : Bertatasusila dan bertanggungjawab
iii.           KBT: Keusahawanan (sikap dan pemikiran keusahawan)
Sistem Bahasa

Tatabahasa :  ayat permintaan.
Kosa kata: karipap, keria, bingka, tepung bungkus
 Media

Kad gambar dan petikan dialog.

               STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti

Pengisian Kurikulum
 Catatan
Set Induksi (5 min)

1. Guru memperdengarkan  dialog  
     pelanggan dan penjual berinteraksi   
     dalam situasi jual beli  di gerai atau  di  
     kedai  makanan.

2. Guru bersoal jawab cara penjual  dan  
    pelanggan membuat  urusan jual beli  
    dan meminta murid  memberi contoh  
    dialog  yang   biasa  didengar  oleh   
   mereka semasa pelanggan   
    menyatakan  permintaan ketika   
    membeli.

Langkah 1 ( 10 min)

3. Guru meminta salah seorang  murid mencatat pada papan tulis
dialog pelanggan menyatakan permintaan memesan barang.

4. Guru meminta murid membaca dialog yang telah dicatat  pada papan tulis.

5. Guru membimbing murid cara   
     membuat permintaan yang betul ketika  
     berurusan dengan orang lain dengan  
     memberi contoh pembeli berurusan  
     dengan penjual semasa meminta  
     barang dibeli. Penekanan diberi pada
     aspek keusahawanan  iaitu
     cara yang betul  membuat  permintaan:
       -Bertatasusila
         - Menggunakan intonasi yang betul.








Ilmu: Kajian Tempatan


Nilai:Bertanggungjawab.

KBT : Keusahawanan dan ciri-ciri keusahawan

 Lampiran 1

 Dialog yang    
  dirakam/dilakonkan.

Aktiviti

Pengisian kurikulum
         Catatan

Langkah 2 ( 15 min)
1. Guru memilih beberapa orang  murid   
   untuk menjalankan aktiviti main peranan  
     berjual beli di kantin sekolah.

2.Guru memberi  kad situasi kepada  
   murid yang telah dipilih:-
  Kad   A -   Peniaga melayan pelanggan

  Kad B -  pelanggan membuat
               Pesanan.

3.Guru meminta murid yang dipilih   
   memainkan peranan sepert iyang terdapat
   pada kad situasi dengan menggunakan
   dialog yang sesuai dan bertatasusila.

4. Guru dan murid  berbincang tentang   
    kesesuaian dialog yang digunakan  dalam
    aktiviti main peranan dan makanan  yang
    biasa digemari  oleh murid sekolah. 


Langkah 3  (25 min)
1. Guru memperdengarkan beberapa dialog  
     cara murid membuat permintaan untuk 
     membeli barang daripada penjual di kantin  
     sekolah.

2. Guru meminta murid mengecam dialog-
    dialog yang mengandungi 
    permintaan yang bertatasusila.


3. Murid diminta menulis dialog yang 
    bertatasusila dan membetulkan dialog 
    yang kurang sesuai berdasarkan
    latihan yang diberi pada Lampiran  3.






lmu:Kajian Tempatan.

Nilai:Kerajinan

KBT: Keusahawanan.
          Berjual beli secara   
          bertatasusila.

















EMK: Keusahawanan





Lampiran 2























Lampiran 3
              Aktiviti
 Pengisian kurikulum
 Catatan


Pentaksiran

1. Guru memaparkan gambar pembeli dan penjual di sebuah  gerai.

2. Murid diminta membina dialog
dialog yang sesuai danbertatasusila.

3.Guru menilai ketepatan dialog yang  yang dibina secara lisan.

Pemulihan
1.Guru membimbing murid menuturkan
Ayat berttatasusila yang disediakan.

Penggayaan.

1.Murid membina, menuturkandan menulis ayat bertatasusila berdasarkan gambar yang diberi.

Penutup  (5 min)

Guru membuat rumusan tentang apa yang telah dipelajari hari ini serta menerapkan nilai murni.




Lampiran 4








Lampiran 5



Lampiran 6





Perhati dialog di bawah.


 Ali           : Apa khabar, Pak Mail?

 Penjual   : Khabar baik.
 Ali           : Apakah menu yang menarik hari ini, Pak Mail?

 Penjual   : Macam-macam ada, nasi lemak, mi goreng, kuih-muih pun ada.

 Ali           : Oh, ya ke! Apakah kuih-muih yang dijual hari ini?

 Penjual   : Ada karipap, keria, bingka, kuih lapis, pulut panggang, buah melaka, 

                  tepung bungkus dan banyak lagi. Semuanya kuih tradisional kita.              
 Ali           : Saya memang suka makan kuih-muih tradisional kita ni. 

                  Tolong bungkuskan saya tiga jenis kuih. Setiap jenis RM2.00.

 Penjual   : Kuih apa yang kamu mahu, kerana ada banyak kuih-muih di sini.

 Ali           : Kalau begitu, tolong bungkuskan saya kuih karipap, bingka dan tepung  

                  bungkus.

 Penjual   : Ali, ini kuih yang kamu mahukan.

 Ali           : Terima kasih, ini duitnya, Pak Mail.

 Penjual   : Sama-sama, datanglah lagi.

No comments:

Post a Comment