RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
(RPH 2)
Hari : Rabu
Masa : 8.45 -9.45
Kelas : 2 Tabah
Bilangan Murid : 30 orang
Tema :Pertanian
Tajuk: Buah-buahan Tempatan
Kemahiran Lisan dan menulis
Fokus
Utama
|
SK.
SP
|
4.1
Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik
hibur.
4.1.1
Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian secara didik hibur
|
Fokus
Sampingan
|
SK
SP
|
3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi
dengan betul dan kemas.
3.2.4
Menulis pelbagai perkataan dan frasa yang mengandungi perkataan dua atau
lebih suku kata, diftong, vokal berganding, digraf dan konsonan bergabung
dengan cara yang betul dan tulisan yang kemas.
|
Objektif
|
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i.Menyebut
seni kata lagu dengan jelas melalui nyanyian.
ii. Menulis nama buah-buahan dengan tulisan
yang kemas.
|
Pengisian
Kurikulum
|
EMK Ilmu:
Kemahiran Hidup , Matematik
Nilai :
bersyukur, kejujuran
KBT :
Kemahiran Berfikir – Menjanakan idea
Kecerdasan Pelbagai – Visual ruang
Keusahawanan
|
Sistem
Bahasa
|
Kosa kata : idaman, bentuk, tiba, musim
|
Media
|
Petikan
lagu, lembaran kerja, kad bergambar, LCD
|
Langkah/Masa
|
Pengisian
Kokurikulum
|
Aktiviti
|
Catatan
|
Set Induksi (5
minit)
|
Nilai: Kesyukuran
|
1.Murid melihat kad
bergambar yang ditunjukkan oleh guru.
2.Murid diminta
menamakan apa yang mereka lihat dalam kad bergambar tersebut.
|
Kad bergambar
|
Langkah 1 (10 minit
|
Ilmu : Muzik
Nilai: Kesyukuran
|
3.Murid mendengar
lagu yang ditayangkan.
4.Murid melihat senikata
lagu yang dipaparkan di skrin.
5.Murid menyebut
senikata lagu dengan jelas secara kelas
|
LCD
|
Langkah 2 (13
minit)
|
Ilmu: Muzik
Nilai: Kesyukuran
KP – visual ruang
|
6.Murid menyanyi
lagu dengan bimbingan guru.
7.Murid diminta
menyanyi senikata lagu dengan jelas secara kumpulan, kelas dan individu
|
LCD
|
Langkah 3 (20
minit)
|
Nilai: Kemahiran
Hidup
KP – visual ruang
|
8.Murid dibahagikan
kepada empat kumpulan.
9.Setiap kumpulan
dikehendaki menyanyikan lagu sambil meniru gaya dalam lagu yang ditayangkan.
|
LCD
|
Langkah 4 (10
minit)
|
KB- Menjana idea
|
10.Murid diminta
menulis jenis buah-buahan yang terdapat dalam senikata lagu dan menamakan
lima jenis buah-buahan lain yang diketahui.
11.Murid diminta
menulis jenis buah-buahan yang terdapat dalam senikata lagu berdasarkan
jawapan yang diberi.
12.Murid diminta
melengkapkan senikata lagu “Buah-buahan Tempatan”.
|
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
Lembaran kerja
|
Penutup (2 minit)
|
Ilmu: Muzik
Nilai: Kesyukuran
|
13.Murid
menyanyikan semula lagu dengan gerakan
bebas
|
|
No comments:
Post a Comment